» Życzenia o. Damiana Karczmara, dyrektora Radia Niepokalanów

sobota, 23 grudnia 2017
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Drodzy Słuchacze i Przyjaciele Radia Niepokalanów!

A Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami. (J 1, 14)

Cichy, bezbronny, ubogi, pokorny Chrystus przychodzi do każdego z nas. Swoim skromnym narodzeniem zwraca uwagę na to, co liczy się w ziemskiej wędrówce, a co jest jedynie marnością. Boże Narodzenie to okazja, by "otworzyć oczy", by zrozumieć i docenić, jak bardzo kocha nas Bóg, skoro uniżył się, przychodząc do nas w żłobie w postaci człowieka. Swym cichym narodzeniem identyfikuje się z najsłabszymi, cierpiącymi, z tymi, którzy może przez chorobę, a może po prostu przez skomplikowane okoliczności życia, zmagają się z trudnościami po ludzku nie do uniesienia.

W swoim pierwszym orędziu, skierowanym do świata na Boże Narodzenie, św. Jan Paweł II mówił: "Jeżeli my tak uroczyście obchodzimy Narodzenie Jezusa, czynimy tak, by zaświadczyć, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym. Podczas gdy nasze ludzkie statystyki, ludzkie klasyfikacje, ludzkie systemy polityczne, ekonomiczne, społeczne i kulturowe oraz zwykłe możliwości ludzkie nie potrafią zapewnić człowiekowi tego, by mógł rodzić się, istnieć i działać jako jedyny i niepowtarzalny – Bóg mu to wszystko zapewnia. Dla Niego i wobec Niego człowiek (...) jest kimś od wieków zamierzonym i od wieków wybranym. Kimś powołanym i nazwanym swoim własnym imieniem." Umocniony słowami naszego wielkiego i świętego rodaka, pragnę i Wam je przekazać, i przypomnieć o wyjątkowości Każdej, bez wyjątku, Osoby, do której kieruję ten list. Życzę Wam, Drodzy, by ten wyjątkowy czas był okazją, byśmy patrząc na łagodnego i pokornego Chrystusa, pozwolili prawdziwie narodzić się Mu w naszych sercach i napełnić je miłością, szczęściem i spokojem.

Chrystus narodził się przez  Maryję, dlatego zachęcam, by nieustannie wpatrywać się w Jego Matkę i realizować wypowiedziane przez Nią słowa "zróbcie wszystko, cokolwiek Wam powie" (J 2,5). W tym krótkim zdaniu, jak zauważył ktoś kiedyś - zawiera się cały życiowy program, który Maryja realizowała jako pierwsza spośród uczniów Chrystusa, i którego dzisiaj uczy również i nas. To program życia oparty na mocnym i pewnym fundamencie, jakim jest Jezus Chrystus. Program, który tak świetnie znał i wcielił w życie św. Maksymilian Kolbe.

Kochani, z całego serca dziękuję za Waszą życzliwość oraz duchowe i materialne wsparcie Radia Niepokalanów.  Doceniam Wasz wkład w istnienie Dzieła, które tak gorliwie promuje życiowy program, o którym pisałem wyżej. Ogarniam Was modlitwą i proszę o nią również i Was. Niech ten świąteczny czas i cały Nowy 2018 Rok obfituje w Boże błogosławieństwo i opiekę Niepokalanej.

Ojciec Damian Karczmar – dyrektor Radia Niepokalanów
Ojciec Remigiusz Trocki – dyrektor Fundacji Radia Niepokalanów