» Pielgrzymka Słuchaczy Radia Niepokalanów do Słowenii, Chorwacji, na Węgry oraz do Bośni i Hercegowiny

poniedziałek, 15 czerwca 2015

W dniach 06-14 czerwca Słuchacze i Przyjaciele Radia Niepokalanów, pod duchową opieką o. Michała Chylaka, dyrektora Fundacji Radia Niepokalanów, uczestniczyli w pielgrzymko-wycieczce do Słowenii, Chorwacji, na Węgry oraz do Bośni i Hercegowiny.

Choć głównym punktem programu dla większości pielgrzymów było położone w Bośni i Hercegowinie - Medugorje, zanim tu dotrzemy, podziwiamy wiele miejsc, atrakcyjnych pod względem historycznym, kulturalnym, sakralnym i przyrodniczym.

Jednym z nich jest położony w pobliżu miasta Šibenik, Park Narodowy na rzece Krka (Chorwacja). To tu w pierwszej kolejności docierają pielgrzymi po kilkunastu godzinach podróżowania. Podziwiają, tworzące się na rzece, piękne wodospady, kaskady i bystrzyny.

Następnie udajemy się do miejscowości - Marija Bistrica, zwanej chorwacką Częstochową. Znajduje się tu cudowna figurka Najświętszej Maryi Panny z dzieciątkiem, która przetrwała dwa najazdy Turków w XVI i w XVII wieku oraz pożar świątyni w wieku XIX. Dziś figurka, ukoronowana koronami, powstałymi z dawnych insygniów koronacyjnych królów chorwackich, czczona jest przez pielgrzymów, przybywających tu z całego świata. Jej koronacja nastąpiła w 1935 roku, a kościół, w którym się znajduje, podniesiony został do rangi bazyliki mniejszej pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej.

Z chorwackiej Częstochowy ruszamy do chorwackiej Wenecji, czyli niezwykle atrakcyjnie położonego Trogiru, założonego przez Greków już w III wielu p.n.e. oraz powstałego w I w. p.n.e., Splitu - miasta w pałacu, który na powierzchni 4 ha, na przełomie III i IV wieku wybudował cesarz Dioklecjan. W Vepric, do którego nie trafia zapewne każdy turysta, podziwiamy założone w 1908 roku Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes. Miejsce upamiętnia narodową pielgrzymkę narodu chorwackiego do Matki Bożej w Lourdes w 50. rocznicę objawień oraz łudząco przypomina francuską grotę, w której Maryja ukazywała się małej Bernadecie Soubirous.

Po kilku intensywnych dniach w Chorwacji, udajemy się do Bośni i Hercegowiny, gdzie w Neum odpoczywamy nad Adriatykiem. Płyniemy statkiem, podziwiając panoramę miasta oraz degustujemy owoce morza. Leniwy, spokojny i bardzo upalny dzień mija szybko. Po nim ponownie przekraczamy chorwacką granicę - tym razem, by obejrzeć Dubrownik - przez wielu uważany za najpiękniejsze miasto w Chorwacji. Spacerujemy główną ulicą - Stradun i podziwiamy zabytki: Pałac Rektorów, klasztor franciszkański, słynny Pałac Sponza, czy kościół św. Błażeja, patrona miasta Dubrovnik. W ten sposób żegnamy się z Chorwacją i ponownie zmierzamy do Bośni i Hercegowiny. Zwiedzamy upalny Mostar- przechodzimy przez jeden z najważniejszych jego zabytków, XVI-wieczny kamienny Stary Most nad rzeką Neretwą i spacerujemy główną ulicą miasta - Kujundziluk.

Kierując się na południowy zachód od Mostaru, docieramy do Medjugorie, dla wielu, a może dla wszystkich - głównego punktu pielgrzymki. Tu wchodzimy na Wzgórze Objawień (Podbrdo), gdzie 24 czerwca 1981 roku, Matka Boża po raz pierwszy ukazać się miała grupie sześciorgu widzących oraz zwiedzamy kościół św. Jakuba, patrona parafii Medjugorie oraz wszystkich pielgrzymów. W drodze powrotnej nocujemy w Budapeszcie, który zwiedzamy wczesnym rankiem ostatniego dnia wyprawy.

Kolejna pielgrzymko - wycieczka Radia Niepokalanów dobiegła końca. Choć na trasie znalazły nie tylko miejsca sakralne, duchowa opieka ojca Michała, codzienna Eucharystia, odmawiany różaniec, koronka, także Litania do Serca Pana Jezusa oraz śpiewane każdego dnia pieśni Maryjne i Godzinki, sprawiły, że wyprawa Słuchaczy i Przyjaciół Radia Niepokalanów miała wyraźnie pątniczy charakter. Oby jej owoce były obfite i długotrwałe.

Malwina Szymańska