» Będzie nowy "kulturalny" dworzec w Teresinie

środa, 08 listopada 2017
Dzięki wsparciu ze środków unijnych w Teresinie zostanie oddany do użytku odremontowany budynek dworca, a teren w jego pobliżu zostanie zagospodarowany. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma ponad 3,1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Umowy na unijne dofinansowanie podpisali marszałek Adam Struzik oraz wójt gminy Teresin Marek Olechowski.

Przypomnijmy, iż dworzec PKP w Teresinie przejęty został od PKP Nieruchomości S.A. w 2014 roku. Dworzec i jego najbliższe otoczenie jest zawsze wizytówką miejscowości, dla przybywających podróżnych to tzw. pierwsze wrażenie. Teresiński obiekt dworcowy, będący do niedawna własnością kolei upominał się o przynajmniej zewnętrzny lifting.

Władze Gminy Teresin od momentu przejęcia poszukiwały zewnętrznych środków na generalny jego remont. Teresiński dworzec wraz z przylegającym placem, ulicami Torową i Lipową, z braku historycznego centrum, stanowi serce naszej gminy. Na początku 2015 roku ogłoszony został konkurs na zagospodarowanie dworca i okolic.

Spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem architektów z całej Polski. Nadesłali oni 32 prace, proponując ciekawe rozwiązania urbanistyczno – architektoniczne. Wybranych 10 prac poddanych zostało konsultacjom społecznym, których celem było wybranie przez mieszkańców 3 najlepszych. Stały się one podstawą opracowania ogólnej koncepcji jako wariantu optymalnego i punktu wyjścia do startu w konkursach na pozyskanie środków zewnętrznych. Nagrodzona koncepcja w budynku dworca przewiduje m.in. wykonanie pomieszczeń przeznaczonych na klub dyskusyjny, integrację międzypokoleniową, spotkania seniorów oraz warsztaty plastyczne i filmowe.

Od strony wschodniej powstanie nowoczesna sala kinowa, a nad nią - taras, na którym w okresie letnim planuje się ustawiać scenę. W budynku dworca na parterze znajdzie się też miejsce na bibliotekę z czytelnią oraz herbaciarnię, salę multimedialną i czytelnię. Na poddaszu istniejące pomieszczenia zaadoptowane zostaną na salę współpracy z naszymi zagranicznymi partnerami.

Projekt jest dosyć skomplikowany, bo przewiduje w ramach istniejącej kubatury dworca generalną jego przebudowę, w tym: dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, wymianę drzwi i okien, modernizację instalacji sanitarnych oraz odgromowych, remont komina oraz dachu, docieplenie dachu oraz ścian zewnętrznych.

Partnerem modernizacji dworca w Teresinie jest Fundacja Radia Niepokalanów.

Paulina Wysocka/Mariola Marczak-Grzybek/Radio Niepokalanów
Fot. Dworzec w Teresinie z lotu ptaka (widok współczesny) za: teresin.pl